Silikon Kalıpla Çikolata

Blog Yazarı Mutfağım 15/09/2014 3 Yorumlar Yeni Ürünler,

Çikolata deyince akan sular dururdu benim için... Bundan sonra "el yapımı çikolata" dendiğinde 
benim için akan her şey duracak..
 
Ne zamandır pek bir merak sarmıştım çikolata yapımına. Kısa bir araştırmadan sonra bir kaç yer buldum. Hem işyerime yakın olması hem de fiyatının uygunluğu nedeniyle "Cook in Class"a hemen atladım.
 
Canım arkadaşım Seda ile başlayan çikolata maceramız çok tatlı sonlandı. İş çıkışı kursun verildiği yere gittik. Sadece bayanlardan oluşan bir kursiyer grubu beklerken çikolata yapımını merak eden erkekleri görünce baya bir şaşırdık. Şefimiz ise İtalyan Mutfağında uzman ve dereceleri olan bir şefmiş. 
 
El yapımı çikolata için ana malzeme kuvertür çikolataymış. Hani külçe altınlar olurya bu da çikolatanın külçe hali. Onu eritip çikolata yapıyorlar. Açıkçası ben el yapımı çikolata deyince kakaoyu sütü karıştırıp çikolata yapıcaz sanmıştım, değilmiş. "E peki kuvertür çikolata nasıl yapılıyor?" diye şefimize sorduğumda, "işte onu senin dediğin gibi kakaoyu sütü karıştırıp yapıyoruz ama o çok zaman alan bir şey" dedi.
 
Şefimiz çikolata yapımından önce bize krokanlı çikolata yapmayı öğretti. Öncelikle toz şekeri tabanı kalın çelik bir tavada, altın sarısı rengi olana kadar erittik. (Kısık ateşte olması ve yavaş yavaş karıştırılması püf noktası.) Karamel olan şekerin içine bütün halinde badem ve fındık ekledik. İyice karıştırıp, karamelin her yerini kaplamasını sağladık. Varsa silikon bir kesme tahtasına, yoksa üç kat yağlı kağıdın üzerine döküp elimizle düzelttik. Sonra merdaneyle ezmeden aynı kalınlığa getirdik. Soğumadan, bıçakla küçük kareler şeklinde kestik. (Bu arada krokanlı çikolataların karamelini ben yaptım) :)
 
Kaynak : NesliceTarifler