Evde Çikolata Yapımı Tarifi

Blog Yazarı Mutfağım 15/09/2014 7 Yorumlar Markalar,

Hepinize mutlu bir hafta dilerim hadi bakalım en tatlısından bir başlangıç yapalım bu haftaya... Cumartesi günü facebook ve instagram sayfamda çikolata yaptığım aşağıdaki fotoğrafı paylaştıktan sonra, nasıl yaptığınızı da yazar mısınız, nasıl yaptınız gibi gelen mesajların üzerine aslında çok kolay ve çok eğlenceli olan çikolata yapımını anlatacağım sizlere.

Sizde benim gibi kahve severseniz artık kahvelerinizin yanına şekil şekil çikolatalarınızı da kendiniz yapabilirsiniz. Çikolata yapımı için elinizde olması gerekenler silikon kalıp ve kuvertür çikolata ama kuvertür çikolata bulamazsanız marketlerde satılan çikolataları da kullanabilirsiniz.

Hazır çikolata eritmişken bir de arkada görülen cakepopsları yaptım, onarın tarifi de sırada merak etmeyin. Hepinize mutlu bir hafta dilerim hadi bakalım en tatlısından bir başlangıç yapalım bu haftaya. Cumartesi günü facebook ve instagram sayfamda çikolata yaptığım aşağıdaki fotoğrafı paylaştıktan sonra, nasıl yaptığınızı da yazar mısınız, nasıl yaptınız gibi gelen mesajların üzerine aslında çok kolay ve çok eğlenceli olan çikolata yapımını anlatacağım sizlere.

Sizde benim gibi kahve severseniz artık kahvelerinizin yanına şekil şekil çikolatalarınızı da kendiniz yapabilirsiniz. Çikolata yapımı için elinizde olması gerekenler silikon kalıp ve kuvertür çikolata ama kuvertür çikolata bulamazsanız marketlerde satılan çikolataları da kullanabilirsiniz. Hazır çikolata eritmişken bir de arkada görülen cakepopsları yaptım, onarın tarifi de sırada merak etmeyin.

MALZEMELER:
  • 80 gr. sütlü çikolata
  • 80 gr. bitter çikolata( isteğinize göre sadece sütlü ya da sadece bitter de kullanabilirsiniz )
  • silikon kalıp
YAPILIŞI:
  1. Bir tencereye su koyun,  içine cam bir kap oturtup kabın içine çikolataları küçük parçalar halinde kesip koyun. 
  2. Su kaynayınca kısık ateşte çikolatalar eriyene kadar bekletip sonra altını kapatın.
  3. Eriyen çikolataları sıcağı biraz geçmesi için karıştırıp bekletin. Sakın çok sıcakken kalıba dökmeyin.
  4. Elimizin dayanacağı ama hala akışken bir kıvamı varken kalıba şekillerin üstünü tamamen  dolduracak şekilde çikolatayı dökün. 
  5. Kalıplara döktükten sonra oda sıcaklığında bir saat kadar bekletip sonra buzdolabında 2-3 saat bekletin.
  6. İyice donan çikolataları silikon kalıptan kalıbı esneterek dikkatlice çıkarın. Harika şekilli çikolatalarınız hazır afiyet olsun....

Kaynak : OlsadaYesekSuzan